Оригінальна посуд: справляємо враження
Згідно з планом, набувається все для ресторанів і кафе – столові прилади, меблі, посуд, декор. Однак для того, щоб справити належне враження, ресторатору слід постаратися і вкласти не тільки кошти, а й душу. Про те, який посуд дозволить продемонструвати індивідуальний смак і представити заклад у вигідному світлі – розповімо у статті.
Посуд для ресторанів: типологія та класифікація
Для того, щоб справити враження на клієнта, необхідно, щоб всі процеси виконувалися на вищому рівні. Кухареві важливо дотримуватися технологічних процесів, офіціантові шанобливо ставитися до відвідувачів, ресторатору – придбати оригінальні столові прилади.
Важливо врахувати той факт, що кожен предмет сервіровки, крім візуальної привабливості, повинен відповідати санітарним нормам, а також Стандартам, прийнятим для закладів громадського харчування. Таким чином, ведеться контроль якості:
-
Посуду і декоративних елементів зі скла.
-
Санітарних норм зберігання продуктів і відповідності тари.
-
Посуду з кераміки і склокераміки.
-
Металевих виробів та посуду.
-
Порцелянових виробів.
За прагненням підібрати незвичайні столові прилади не варто забувати, що кожен девайс повинен добре вимиватися – як вручну, так і в посудомийній машині.
Матеріал виготовлення посуду – формуємо імідж закладу
Поганий тон виносити за один стіл посуд з позолотою від Гусь-Кришталевий і звичайні білі тарілки. Одночасно з цим, якщо клієнт побачить, що йому подали страву в дешевому посуду, а поруч накрили фуршет з унікальними фарфоровими виробами, то навряд чи він повторить візит в цей заклад. Купуючи набори важливо розуміти, що гості ресторану однаково бажані, тому кожен з них гідний отримати не тільки сервіс високого рівня, але і чистий, дорогий посуд.
Перше правило, яке не потребує доказів – цілісність девайсів. Неприпустимо подавати вишуканий посуд, на якому видніються тріщини або сколи.
Скляний посуд. Мабуть, саме скло займає перше місце по популярності в закладах харчування. Саме скляні предмети служать для подачі страв, і для їх приготування. До того ж, заклади елітного класу, зазвичай налічують понад 20 різновидів скляних келихів або фужерів. Але, чим вище рівень ресторану, тим більшим вимогам повинні відповідати барні і столові приналежності. А це означає, що звичайні скляні келихи повинні бути замінені кришталевими.
Кераміка. Вироби з обпаленої глини найчастіше необхідні для сервірування фуршетних столів. Об'ємні судини виставляються в доступному для людини місці і у клієнта є можливість додати собі стільки страви, скільки йому необхідно. Також, з кераміки прийнято використовувати салатники, чашки для бульйону, цукорниці. Оригінальними і нестандартними є керамічні вироби, покриті спеціальною глазур'ю.
Фарфор. Один з різновидів кераміки, але більш витончений і вишуканий варіант. При порівнянній легкості , фарфор досить міцний і стійкий під час експлуатації. В елітних закладах існує «фішка» - наносити на тарілки фірмовий логотип.
Дерево. Рідкісний матеріал, який дозволено використовувати в тематичних закладах.
Метал. До даної категорії відноситься жерстяний, чавунний, сталевий, алюмінієвий і срібний посуд. Крім каструль і сковорідок, з якими працюють на кухні, металеві столові прилади можуть застосовуватися для подачі закусок, перших страв, тарілок-асорті, напоїв. Додатково, їх можна зустріти в якості мірної тари, підносів або обробних поверхонь.
Пластик. Легкість і доступність дозволили пластиковому посуду знайти своє місце навіть на професійній кухні. Однак, у тарі з пластику не подають страви клієнтам, а воліють зберігати рідкі і сипучі продукти.
Папір. Підставки для піци або десертів, підстаканники, форми для тістечок – все це вироби з паперу.
Лоза. Плетений посуд популярний для подачі хлібобулочних виробів, випічки, фруктів. Часто його використовують в якості підставки для серветок або виносу столових приладів.
Силікон. Головні його переваги – легкість, еластичність, міцність і жароміцність. З силікону роблять форми для випічки і льоду, лопатки, кисті.